Muuseumi lugu
PDF
A.H. Tammsaare muuseum Vargamäel asub kirjanik A.H. Tammsaare sünnikodus.

„Seal ta ongi, see Vargamäe,“ lausus mees ja näitas käega üle soo järgmise väljamäe poole, kus lömitas rühm madalaid hooneid. 

„Meie hooned paistavad, teiste omad seisavad mäe taga orus, sest siis rahva suus Mäe ja Oru, mõisakirjas aga Eespere ja Taga pere. Paremat kätt see männitukk seal kõrgel mäe otsas on meie oma: igavesed vanad jändrikud teised, mõned poolkuivad juba.“

 A.H. Tammsaare „Tõde ja õigus“


Nii saabuvad „Tõe ja õiguse“ esimeses osas Andres ja Krõõt Vargamäele. Arvatavasti jõudsid samuti, Viljandimaalt Suure- Jaani kandist, Tammsaare väljamäele aastal 1872 kirjaniku vanemad Peeter ja Ann Hansen.

30. jaanuaril 1878. aastal sündis Tammsaare-Põhja talus Vetepere külas Peeter ja Ann Hanseni peres neljanda lapsena poeg Anton, tulevane kirjanik. Anton oli sünnitaluga tihedalt seotud esimesed paarkümmend eluaastat. Oma loomingus on kirjanik jäädvustanud kodukandi inimesed, paigad ja kauni, kuid eluks karmi looduse.

Pärast romaani "Tõde ja õigus" I osa ilmumist 1926. aastal käis Tammsaare-maile palju uudistajaid. Ametlikult avati muuseum kirjaniku venna August Hanseni ehitatud elumaja II korrusel 30. jaanuaril 1958. aastal.

29. jaanuaril 1978. aaastal, Anton Hansen Tammsaare 100. sünniaastapäevale pühendatud pidustuste ajal avati taastatud hoonetekompleks. Uuesti olid ehitatud rehielamu, karjalaut, saunikute eluhooned, piiriaiad ning Tammsaare talu ümbritsevatesse rabadesse olid rajatud matkarajad.

4. detsembril 2002 moodustati Sihtasutus A. H. Tammsaare Muuseum Vargamäel.


A. H. Tammsaarele on pühendatud veel kaks muuseumit

1. Tallinnas, kirjaniku viimases elukohas aadressil Koidula 12A 
http://www.linnamuuseum.ee/tammsaare2. Venemaal Šotsis Eesti-Aiakeses, Tammsaare tn. 86, kus kirjanik 1912. aastal veetis mõned kuud (mai-august) tervist parandades. Lisaks A. H. Tammsaare ekspositsioonile on muuseumis käsitletud eestlaste väljarännet 1860ndatel ning Punasele Lagedale elama asunud eestlaste elu ja tegevust. 

Sitemap
© Tammsaare Muuseum
Kontakt: 3859 020, 5340 3461 | muuseum [ät] vargamae.ee | Vetepere küla, Albu vald